Internauci, którzy lubią lub obserwują nasz profil na Facebooku mogą zadawać pytania mecenasowi. Spośród pytań wybieramy jedno, na które zostanie udzielona odpowiedź. O obowiązku alimentacyjnym pisze mecenas Anna Szydłowska.
Pytanie zadał Adam Dzimi:
Odpowiada mecenas Anna Szydłowska, tel. 790-778-888, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., adwokatannaszydlowska.pl
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i w praktyce zależy od kilku czynników, którymi są: wiek dziecka, kontynuowanie nauki przez dziecko, zdobycie zawodu przez dziecko, praca wykonywana przez dziecko.
Podstawową zasadą wywodzącą się z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest jednak zasada, iż rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (art. 133 § 1 k.r.i.o).
W konsekwencji obowiązek alimentacyjny rodzica wobec dziecka zależy od tego, czy dziecko generuje własne dochody, które pozwalają na zaspokajanie jego potrzeb. Jeżeli dziecko do dnia osiągnięcia pełnoletności spełniało swój obowiązek nauki, a po tym czasie nie kontynuuje edukacji z własnej woli, obowiązek alimentacyjny rodzica wobec dziecka wygasa. Ważne jest przy tym żeby dziecko świadomie nie podejmowało pracy zawodowej, gdyż choroba czy wypadek losowy nie mogą wpływać negatywnie na dobro dziecka.
Podobna sytuacja ma miejsce wówczas gdy dziecko zdobyło już wyuczony zawód, a jedynie kontynuuje edukację z powodu chęci utrzymania obowiązku alimentacyjnego (np. w innej branży lub w trybie zaocznym, gdzie istnieje możliwość pracy w ciągu tygodnia). Wyjątkiem jest okoliczność, gdy dziecko poprawia swoje kwalifikacje zawodowe w określonym zawodzie w celu powiększenia swoich możliwości zarobkowych.
Najbardziej oczywistym przykładem zachowania prawa do obowiązku alimentacyjnego jest ukończenie liceum, a następnie podjęcie studiów w trybie stacjonarnym. W tym wypadku dziecko nie ma bowiem możliwości podjęcia pracy zawodowej w ciągu tygodnia, a zatem nie ma możliwości samodzielnego utrzymania.
Rodzic posiadający władzę rodzicielską ma możliwość zwolnienia się z obowiązku zapłaty alimentów na podstawie art. 133 § 3. k.r.i.o., a zatem jeżeli wykaże, że uiszczanie alimentów względem dziecka pełnoletniego jest połączone z nadmiernym dla niego uszczerbkiem (trudne warunki życiowe, nagła utrata pracy i brak możliwości znalezienia nowej pracy, długotrwała choroba niepozwalająca na podjęcie pracy) lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się (a zatem np. w przypadku długotrwałego braku pracy pomimo zaprzestania nauki lub podejmowania nauki jedynie w systemie weekendowym kiedy dziecko ma możliwości na znalezienie pracy w ciągu tygodnia).
Czekamy na kolejne pytania. Każdy, kto lubi lub obserwuje nasz profil na Facebooku może je zadać za pośrednictwem naszego messengera. Wybrane pytanie przekazane zostanie mecenasowi. W tytule wiadomości prosimy umieścić zwrot: Bezpłatna porada. Pytanie powinno być jasne, klarowne, konkretne. Musi być sformułowane tak, aby prawnik mógł ustosunkować się do niego bez zapoznawania się z aktami sprawy. Zastrzegamy sobie możliwość wyboru pytań, na które zostanie udzielona odpowiedź. Pod pytaniem prosimy zamieścić informację: Zgadzam się na opublikowanie, razem z odpowiedzią na moje pytanie moich danych osobowych, w tym zdjęcia, które są widoczne na moim profilu na Facebooku.
Spotkało Cię coś złego? Padłeś ofiarą przestępstwa? Wydaje Ci się, że Policja nieprawidłowo bada Twoją sprawę lub sędzia jest stronniczy? Ktoś nie chce zapłacić za Twoją pracę, towar, usługę? Chcesz nagłośnić nieprawidłowości w swojej sprawie? Zgłoś się. Cywilne Biuro Śledcze - prasowe biuro śledcze jest do Twojej dyspozycji. Praca dziennikarza śledczego to doskonałe uzupełnienie wysiłków Twojego mecenasa. Nasze teksty są składane w sądach, jako wnioski dowodowe. Zajmujemy się również trudnymi sprawami kryminalnymi i gospodarczymi.