Minister Zdrowia zapowiedział, że 20 maja Polska przystąpi do projektu paszportów szczepionkowych. Przypominamy, że ewentualne dyskryminowanie osób niezaszczepionych byłoby sprzeczne z rezolucją Rady Europy.
Informacja ta nie powstała, gdyż wynika z naszych obowiązków dziennikarskich. Nie jest związana ze sprawami, którymi nasza marka zajmuje się na co dzień. Uważamy jednak, że mamy obowiązek moralny, aby o tym przypomnieć.
W różnych krajach na świecie rozpoczęło się dyskryminowanie ludzi, którzy są niezaszczepieni. Nie są oni wpuszczani do restauracji lub innych miejsc. Przed wejściem skanuje się specjalne kody QR. Kto ich nie ma wejść nie może. Również w Polsce pojawiły się opinie najróżniejszych ekspertów, że osoby, które nie zostały zaszczepione powinny podlegać takim czy innym ograniczeniom.
W związku z tym przypominamy, że zgodnie z wytycznymi segregacja taka byłaby niewłaściwa! Parlament Europejski przyjął Rezolucję numer 2361. W punkcie 7.3.2 czytamy, że kraje członkowskie powinny zadbać o to, aby: „nikt nie był dyskryminowany za to, że nie został zaszczepiony, ze względu na możliwe zagrożenie dla zdrowia lub brak chęci szczepienia”.
Warto w tym miejscu nadmienić, że - niestety - Covid-19 nie zniknie po przyjęciu szczepienia, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. To smutne, jednak osoba zaszczepiona nie gwarantuje też bezpieczeństwa. Nadal może zarażać i być nosicielem. Nie mówiąc już o tym, że nie wiadomo dokładnie, jak długo jej organizm wytwarza przeciwciała. I z tych również powodów nielogiczne wydaje się dyskryminowanie tych, którzy szczepionki nie przyjęli.
Rezolucje Rady Europy nie mają mocy prawnej. Mają określać stanowiska, proponowac rozwiązania lub komentować konkretne wydarzenia. Dla krajów członkowskich są jednak ważnym drogowskazem, swego rodzaju wytyczną. Zastosujemy się do niej, czy będziemy chcieli wyjść przed szereg?
Źródło: https://pace.coe.int/en/files/29004/html
Spotkało Cię coś złego? Padłeś ofiarą przestępstwa? Wydaje Ci się, że Policja nieprawidłowo bada Twoją sprawę lub sędzia jest stronniczy? Ktoś nie chce zapłacić za Twoją pracę, towar, usługę? Chcesz nagłośnić nieprawidłowości w swojej sprawie? Zgłoś się. Cywilne Biuro Śledcze - prasowe biuro śledcze jest do Twojej dyspozycji. Praca dziennikarza śledczego to doskonałe uzupełnienie wysiłków Twojego mecenasa. Nasze teksty są składane w sądach, jako wnioski dowodowe. Zajmujemy się również trudnymi sprawami kryminalnymi i gospodarczymi.