Czy wyjaśnianie przyczyn wybuchu gazu w Grodzisku Mazowieckim przebiega prawidłowo? Jest skrupulatne i drobiazgowe?
Cały czas badamy sprawę wybuchu gazu w Grodzisku Mazowieckim. Dziennikarz, który współtworzy Cywilne Biuro Śledcze dociera do kolejnych informacji, rozmawia z mieszkańcami. Niestety odnosimy wrażenie, że niektóre podmioty zamiast skupić się na rzetelnym i dogłębnym zbadaniu przyczyn tragedii umniejszają fakt, że do nieszczęścia przyczynić mogło się niezgodne z przepisami wykonanie instalacji gazowej. Wręcz w ogóle ten – wydawać by się mogło - główny powód osłabienia rury gazowej, a w konsekwencji jej rozszczelnienia pomijają. W związku z tym dziennikarz, który przygotowuje tekst prasowy o eksplozji zada po Bożym Narodzeniu kilkanaście pytań zarówno przedstawicielowi Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, jak i Prezesowi Grodziskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Oto one:
Pytania do Prezesa Grodziskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
1. W ilu blokach z zasobów Grodziskiej Spółdzielni Mieszkaniowej modernizację instalacji gazowej przeprowadzała firma, która modernizowała instalację w bloku, w którym doszło do eksplozji? Chodzi o wszystkie lata współpracy z tą firmą.
2. Czy po eksplozji dokonano kontroli stanu instalacji gazowej wykonanej przez tę firmę we wszystkich mieszkaniach, w których prowadziła ona prace, bez względu na rok wykonania robót? Sprawdzono czy również gdzie indziej rura gazowa nie została wygięta, osłabiona i nie styka się z rurą kanalizacyjną? Jeśli instalator zdecydował się na takie wykonanie w jednym lokalu mógł to zrobić i gdzie indziej.
3. Jeśli takie kontrole zostały przeprowadzone, to czy wykazały stykające się ze sobą rury gazowe i kanalizacyjne w innych mieszkaniach, poza tym, w którym doszło do wybuchu? Ile było takich przypadków?
4. Czy po wybuchu poprawiane były instalacje gazowe w mieszkaniach z zasobów Waszej spółdzielni? Ile było takich mieszkań? Czego dotyczyły poprawki?
5. Kto Pana zdaniem ponosi winę za to, że w mieszkaniu przy ul. Sienkiewicza 43a doszło do eksplozji?
6. Czy instalacja gazowa została tam zamontowana prawidłowo?
Pytania do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Grodzisku Mazowieckim
1. Czy miedziane rury gazowe, które doprowadzają gaz w pomieszczeniach mogą mieć uszkodzenia i wgniecenia?
2. Czy takie uszkodzenia i wgniecenia miały rury gazowe użyte do modernizacji instalacji w mieszkaniu przy ul. Sienkiewicza 43a, w którym doszło do eksplozji?
3. Jeśli posiadały uszkodzenia i wgniecenia, to jaki mogły mieć one wpływ na punktowe osłabienie konstrukcji rury?
4. Czy wiadomo, w jaki sposób uszkodzenia te mogły powstać? Co mogło je spowodować?
5. Czy rura instalacji gazowej może stykać się z rurą kanalizacyjną? Być o nią wygięta?
6. Czy w mieszkaniu, w którym doszło do eksplozji rura gazowa stykała się z rurą kanalizacyjną i była o nią wygięta?
7. Co na ten temat mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.) w paragrafie 164?
8. Czy badaliście prawidłowość wykonania instalacji gazowej w mieszkaniu, w którym doszło do wybuchu?
9. Czy była ona prawidłowa?
10. Poinformowaliście Prokuratora prowadzącego dochodzenie, czy w Waszej ocenie instalacja gazowa w mieszkaniu, w którym doszło do wybuchu była wykonana i przebiegała prawidłowo?
11. Czy poinformowaliście Prokuratora prowadzącego dochodzenie o możliwych powodach wybuchu?
12. Co mogło przyczynić się – zdaniem Inspektoratu – do rozszczelnienia się rury gazowej w mieszkaniu, w którym doszło do wybuchu?
Pytania powyższe trafią również do Zastępcy Burmistrza Grodziska Mazowieckiego, który zadeklarował, że zainteresuje się stanem instalacji gazowych w mieście, jak również Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Warszawie.
Nasz apel do mieszkańców Grodziska Mazowieckiego
Na poniższym zdjęciu przedstawiamy sposób instalacji rury gazowej pod sufitem, w mieszkaniu, w którym doszło do wybuchu. Przylegała ona do rury kanalizacyjnej, co jest karygodne. Podobnie może być i gdzie indziej. Apelujemy do wszystkich mieszkańców Grodziska Mazowieckiego, aby sprawdzili, jak wygląda to w ich lokalu? Powiadomili nas, jeśli zauważą podobny problem. Pisać można na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Nieprawidłowość zgłosić należy również natychmiast w Spółdzielni Mieszkaniowej.
Na zdjęciu, które ilustruje tekst małżeństwo poszkodowane w wyniku eksplozji. Mężczyzna miał poparzone 60 procent ciała. Cały czas odczuwa dolegliwości zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
O wybuchu przeczytacie również tutaj: http://cbś.com.pl/aktualnosci/334-mieszkancy-grodziska-mazowieckiego-smiertelnie-zagrozeni
http://cbś.com.pl/aktualnosci/340-nadzor-budowlany-odpowiedzial-na-pytania-prokuratury
Dziennikarzy zainteresowanych sprawą prosimy o kontakt.