Marka dziennikarstwa śledczego agencji prasowej Fabryka Informacji.

Policja nieprawidłowo wyjaśnia Twoją sprawę? Sędzia jest stronniczy? Padłeś ofiarą przestępstwa? Zadzwoń. 

Sprawdzimy i nagłośnimy problem. Zadbamy o prawdę. Przeprowadzimy śledztwo dziennikarskie. Pracujemy po to, by śledztwa i rozprawy toczyły się sprawiedliwie, a nieprawidłowości były eliminowane.

Dziennikarz współtworzący Cywilne Biuro Śledcze zadał Pani Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, rzecznikom Prokuratury Krajowej, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Zagranicznych pytania w związku z toczącym się dochodzeniem w sprawie śmierci Magdaleny Ż.

Pytania do Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. Otrzymali je również do wiadomości, w celu uzyskania odpowiedzi, ustosunkowania się w możliwym zakresie Rzecznicy Prokuratury Krajowej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości:

- Jakie czynności zostały wykonane, aby odtworzyć możliwie wszystkie chwile zmarłej Magdaleny Ż. w Egipcie?

- Czy zostały zabezpieczone wszystkie monitoringi w hotelu, które mogły zarejestrować Magdę? 

- Jeśli tak to czy widać na nagraniach dziewczynę np. w towarzystwie mężczyzn, z którymi pije jakieś napoje lub towarzysko spędza czas?

- Czy bary w hotelu, w którym mieszkała Magdalena Ż. są monitorowane? Dozorem elektronicznym objęta jest praca barmanów?

- Czy poza turystami z Polski zabezpieczono listę innych osób, które mieszkały w tym czasie w hotelu?

- Ilu gości zameldowanych było w hotelu, w czasie, gdy przebywała w nim Magdalena Ż.? Czy wszyscy zostali przesłuchani? Jakiej byli narodowości?

- Czy do hotelu, w którym mieszkała Magdalena Ż. mogły wejść osoby z zewnątrz, nie będące gośćmi hotelowymi?

- Czy wejścia do hotelu są monitorowane, a wszyscy wchodzący i wychodzący nagrywani? Jeśli tak to czy w obiekcie pojawiły się osoby z zewnątrz, które mogły mieć kontakt z Magdaleną Ż?

- Czy każda z osób wchodząca z zewnątrz i przebywająca np. w restauracji, która mogła mieć kontakt z Magdaleną została ustalona i przesłuchana?

- Czy relacje świadków mówią o tym, że Magdalena Ż. nawiązywała kontakt z jakimiś osobami, np. w restauracji? Przebywała w ich towarzystwie? Czy jeśli tak osoby te zostały zidentyfikowane?

- Czy rodzina zidentyfikowała ciało zmarłej?

- Czy pracownicy hotelu zostali sprawdzeni pod kontem ich ewentualnych powiązań z działalnością przestępczą?

- Czy zabezpieczono i sprawdzono telefony należące do obsługi hotelowej?

- Czy jest zgoda strony egipskiej na wspólne prowadzenie dochodzenia?

- Czy strona egipska dopuszcza naszych śledczych do wszystkich wykonywanych czynności? Jak układa się współpraca?

- Czy zasadne wydaje się wyznaczenie nagrody finansowej za informacje, które przyczynią się do wyjaśnienia tej sprawy?

- Czy podjęte zostały działania, które mają na celu pozyskanie wiarygodnych informatorów, którzy przyczynią się do rozwikłania zagadki śmierci Magdaleny Ż.?

- Czy kontroli poddana została dokumentacja medyczna pod kontem zaaplikowanych leków i sposobu leczenia zmarłej? Jeśli film ten przedstawia przewożenie Magdaleny Ż. do szpitala po skoku, to czy prawidłowo jest transportowana? Ze związanymi rękami i w odpowiedniej pozycji? Jak oceniają te czynności nasi specjaliści? Czy sposób transportu i pomocy po skoku miał wpływ na pogorszenie się stanu pacjentki?

- Czy sprawdzono, jakiej pomocy udzielono Magdalenie Ż. w karetce, podczas transportu do szpitala po skoku? Jak długo trwał transport? Jaki sprzęt posiadał na wyposażeniu ambulans? Czy to, co działo się w karetce było rejestrowane?

 

Pytania do Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

- Którego dnia po raz pierwszy Konsul w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Kairze dowiedział się o problemach Magdaleny Ż.?

- Którego dnia bliscy Magdaleny Ż. skontaktowali się po raz pierwszy z ambasadą i poinformowali o jej problemach? Czy dzwonili tylko raz?

- Jakie czynności konkretnie i którego dnia wykonali pracownicy konsularni w sprawie Magdaleny Ż., gdy dowiedzieli się o problemie?

- Czy odwiedzili Magdalenę Ż. w szpitalach? Jeśli tak to kiedy?

- Czy ktoś z naszych służb konsularnych nie powinien odwiedzić szpitala, w którym przebywa nasza obywatelka?

- W związku z tym, że do Cywilnego Biura Śledczego docierają informacje o opieszałości naszych służb konsularnych w Egipcie, czy planowane jest przeprowadzenie oceny ich pracy? A może jakieś działania dyscyplinujące?

- Czy można wnieść skargę na działania Konsula lub podległych mu pracowników? Gdzie wnosi się takie skargi? Kto je rozpatruje?

- Kto ponosi odpowiedzialność za udowodnione nieprawidłowości związane z opieszałością w udzielaniu wsparcia obywatelom RP?

- Czy w związku z wydarzeniami, jakie nastąpiły w Egipcie i śmiercią Magdaleny Ż. pracownicy konsularni nie mają sobie nic do zarzucenia? Czy dokładnie w ten sam sposób reagowaliby, gdyby problemy w Egipcie mieli ich bliscy?

- Jak Minister Spraw Zagranicznych ocenia ich pracę? W przypadku wydarzeń ostatnich, ale również w dłuższej perspektywie? Jest zadowolony? 

WRÓĆ

Polecamy na portalu Superfakty.pl:

Tak boi się Covida, że śpi w... namiocie „ciśnieniowym”?

Sudan: Do zabijania werbują dzieci

Zbrodnicze praktyki w Sudanie. Obie strony wojny domowej do walki rekrutują dzieci.

http://superfakty.pl/swiat/838-sudan-do-zabijania-werbuja-dzieci

Zamknij

Zaszczepieni łatwiej zapadają na Covid-19?!

Gotuj z gwiazdą: Bartosz Żukowski

Ukraina może już razić cele oddalone o 700 km! Wojna eskaluje?

Prezydent Ukrainy ogłosił, że udało się porazić cel oddalony o 700 kilometrów. To przełom.

http://superfakty.pl/swiat/835-wojna-eskaluje-jak-odpowie-moskwa

Zamknij

Ukraina utopi Moskwę w morzu ognia?

Dzięki modernizacji rakiet Neptun Moskwa znalazła się w zasięgu ataku Ukrainy.

http://superfakty.pl/swiat/834-ukraina-utopi-moskwe-w-morzu-ognia

Zamknij